Strona Główna Strefa pacjenta Poradnie

Poradnia pediatryczna

Pediatria, to nauka o dziecku, zajmująca się zarówno przebiegiem okresu wzrostu i dojrzewania, jak i różnymi zagadnieniami dotyczącymi ochrony zdrowia, wczesnego rozpoznawania różnych chorób oraz zapobiegania tym chorobom.

W zależności od wieku dziecka, spotykamy się z różnymi chorobami i zagrożeniami. W okresie niemowlęcym najczęstszymi problemami zdrowotnymi są zakażenia górnych dróg oddechowych. Przy nieprzestrzeganiu zasad prawidłowego odżywiania u dziecka może wystąpić niedokrwistość, głównie z niedoboru żelaza oraz alergia, wynikającaz nietolerancji mleka krowiego.

W okresie przedszkolnym problemem są głównie zakażenia górnych dróg oddechowychi zapalenia ucha środkowego. Niekiedy z powodu nieprzestrzegania higieny pojawiają się biegunki u dzieci. Bardzo istotnym problemem, na który należy zwrócić szczególnie uwagę, są różnorodne urazy, które mogą nawet zagrażać życiu dziecka.

W okresie szkolnym, oprócz chorób zakaźnych, które na szczęście są coraz rzadsze na skutek prowadzenia szczepień ochronnych, nadal mamy do czynienia z chorobami alergicznymi, zakażeniami górnych dróg oddechowych oraz wielonarządowymi urazami. W okresie szkolnym pojawiają się również psychologiczne problemy okresu dojrzewania dzieci, wynikające najczęściej z przestrojenia hormonalnego, a niekiedy zaburzeń hormonalnych. Należy również pamiętać, że okres szkolny to ogromne zagrożenie uzależnieniem się dziecka od leków i narkotyków, oraz innych substancji odurzających. Zmiana zachowania dziecka, nadmierna pobudliwość lub senność, zawsze powinna być alarmującym objawem, który wymaga konsultacji z lekarzem pediatrą lub psychologiem.
 

 

PARTNERZY

DOŁĄCZ DO NAS